Nádherné "Buddhovi mísy" a jak na ně
Buddhovi mísy jsou poslední dobou docela trendy, hlavně ve světě veganů a příznivců zdravé výživy. Tento koncept není novinkou, ale jeho popularita se radikálně zvyšuje. Smyslem Buddhovi mísy je příprava výživného pokrmu, který je potěšením pro oči a jeho příprava nezabere mnoho času. Jde v podstatě o to, že si do hlubokého talíře pěkně naaranžujete různé druhy syrové i vařené zeleniny. Většinou se jedná o různé saláty, dušenou a pečenou zeleninu, semínka, luštěniny a jiné pochutiny. Je to jednoduchý a estetický způsob zbavení se zbytků jídla z předchozích dní.

Vymyslela jsem pro Vás jakýsi "tahák", jak si takovou véču připravit. Samozřejmě tu žádná pravidla neplatí a fantazii se mezi nekladou.
1 - Je libo škrob/protein?
Inspirujte se například batáty, hnědou rýží, quinoou a nebo třeba pohankou či čočkou.
2 - Nešetřete zeleninou (či ovocem)
Přidejte nějakou listovou či jinou zeleninu. Já doporučuji zelené listy, grilovanou mrkev, brokolici v páře, strouhanou červenou řepu, kousky hrušky, granátové jablko.
3 - Zdravé tuky
Mononenasycené tuky jsou pro naše těla velmi prospěšné. Zkuste avokádo, olivy, ořechy.
4 - Zalijte zálivkou :)
Citrónová tahini - tahini, citrónová šťáva a miso.
Balsamiková s hořčicí - balsamikový ocet s hořčicí, javorovým sirupem a olivovým olejem
Česneková s olivovým olejem - šťáva z půlky citronu, prolisovaný česnek a pár lžic olivového oleje
Cokoliv nám chutná - u mě to téměř vždy vyhrajou kokosové aminokyseliny s olivovým olejem. Véču si ale stačí zakápnout sójovou omáčkou.

*Buddhova mistička samozřejmě nemusí být pouze veganskou záležitostí, ale u nás na blogu se věnujeme pouze pokrmům bez živočišných surovin.