'raw cheesecake' s čerstvým ovocem a vanilkou


V sobotu má Jane narozeniny a protože je jednou z mých největších fanynek, chystám se jí upéct dva narozeninové dorty. Jeden bude čokoládový s jahodami a ten druhý bude raw veganský cheesecake.

Jane je maminkou mého přítele a v sobotu jí bude šedesát. Naplánovala si velikou oslavu na kterou samozřejmě pozvala celou rodinu. Prý mě chce všem ukázat a představit a přivítat mě do rodiny a tímto mi trošičku zvýšila tlak. Mě ale z rovnováhy jen tak nikdo nerozhodí a protože štěstí přeje připraveným, ukuchtila jsem menší 'generálku' pro přátele.

Recept níže vyjde akorát na velkou, kulatou, dortovou formu. Podle vašeho přání si ho můžete rozdělit na dva menší a nebo na několik malých dortíčků, třeba o velikosti muffinků. Toho docílíme například použitím plechu na muffiny. Pro tento recept je potřeba velmi dobře výkonného mixéru ('chopperu') a smoothie makeru.

Raw cheesecake s čerstvým ovocem a vanilkou

SPODEK

3 hrnky rozemletých mandlí

1,5 hrnku strouhaného kokosu

20 datlí

troška kokosového oleje - podle kvality mixéru

špetka soli

VRŠEK

1 hrnek lesního ovoce

2 hrnky kešu oříšků

1/2 hrnku javorového/agávového sirupu

1 hrnek veganského mléka (např. mandlového nebo ovesného atp.)

1/3-1/2 panenského kokosového oleje

2 lžíce citronové šťávy

2 lžičky vanilky

Ovoce a kytičky na ozdobu :)

1

Vámi vybraný plech, nebo jakoukoli nádobu si pomažeme olejem a poté vyložíme potravinovou folií.

2

Kešu oříšky si namočíme pokud možno den předem. Pokud jste na to náhodou zapomněli a nebo váš mixér není až tak výkonný, tak bude stačit oříšky namočit do horké vody na alespoň patnáct minut. Použitím horké vody nad 42 stupňů nemůžeme tento dortík nazývat raw, ale stále bude veganský a moc moc dobrý.

3

Do chopperu si nejprve přidáme rozemleté mandle, sůl a strouhaný kokos. Po pár pulsech přidáme datle a mixujeme tak dlouho, až nám z toho vyjde lepkavá hmota připomínající těsto. Pokud váš mixér není nejlepší, přidáním kokosového oleje toho docílíte lépe a mnohem rychleji. Pozor na spálení motoru, už jsem takto zničila několik levných mašinek. Kokosový olej můžeme přidat, ale pokud to není nutné, tak bych tento krok vynechala. Hmotou vyložíme připravený plech.

4

Pro přípravu výplně použijeme pokud možno vysoce výkonný mixér, jako je například Vitamix, nebo Nutribullet. Do nádoby vložíme předem namočené kešu s mandlovým mlékem a po pár minutách mixování můžeme přidat zbytek ingrediencí. Množství kokosového oleje závisí na konzistenci dortové hmoty. Měla by připomínat řidší těsto. Po dosažení žádoucí konzistence můžeme "těstem" vylít dortovou formu.

5

Cheesecake dáme vychladit do mrazáku, či lednice. Po ztuhnutí by měl připomínat konzistenci normálního cheesecaku. Před servírováním dortík můžeme ozdobit ovocem a kytičkami.

Dobrou chuť :)

#raw #Veganskérecepty #vegan #cheesecake